Jak účinně odstranit zubní kámen pod dásněmi: Osobní tipy a triky

Jak účinně odstranit zubní kámen pod dásněmi: Osobní tipy a triky pro, 15 2023

Proč je zubní kámen pod dásněmi problém?

Ach jo, kdo by si myslel, že něco tak malého jako zubní kámen může způsobit tak velký opruz. No, pravda je taková, že si tohle nepříjemné téma nezaslouží ani náš pejsek Max, který má (neříkejte mu to nahlas) o svou dentální hygienu snad ještě větší starost než já. Ale zpátky k nám, lidem. Zubní kámen pod dásněmi skutečně není žádná sranda, a obzvláště pak, když se začne hromadit pod dásňovým okrajem. Tento kámen je totiž tvrdý a plný bakterií a může způsobovat nejen zánět dásní, ale i parodontózu, která může mít vážné následky.

Takže když se o této problematice bavíme, je důležité si uvědomit, že prevence je klíčová. To se neustále opakuje, ale není to bez důvodu. Představte si, že by každé jídlo končilo tak, že se musíte trápit s krvácením dásní, citlivostí zubů, oderem na jazyku kvůli tomu, že si tam neustále šaháte. To nechceme, že ne? Navíc si opravdu nechci pokazit ten krásný úsměv, kterým oslňuji nejen svého pejsek Maxe. Proto pojďme na to s chutí (ne, nepoužívám slovní hříčky o chuti ve spojitosti s ústní hygienou náhodou, vlastně jo) a podíváme se, jak s tím dávat boj doma, než to vygraduje k něčemu, co bude potřebovat jakousi dentalní Avengers sestavu. Ponořme se do světa pastej a kartáčků!

Výběr správných zbraní – zubní pasta a kartáček

Než se vrhneme do samotné bitvy, musíme vybrat své zbraně, a to pořádně. Není totiž všechna pasta jako pasta. A podobně to je i se zubním kartáčkem. Chcete-li bojovat s zubním kamenem, je nejlepší zvolit zubní pastu, která obsahuje složky, jež mají antibakteriální účinky a pomáhají rozpouštět zubní povlak. Jedněmi z těch správných složek mohou být například fluoridy, pyrofosfáty, zinkové sloučeniny – a samozřejmě to vše s radou od vašeho zubaře.

Kartáček je vaše rozšířená paže. Opravdu, není to jen nástroj – je to vaše spojení s tím, jak práškovat nepřítele. Měkký až středně tvrdý kartáček je kandidátem na nejlepší volbu, protože tvrdé štětiny mohou dásně dráždit a poškozovat. A poté, co jsme vybrali, co máme v ruce, je čas se zaměřit na techniku. Kartáček by měl klouzat, né drancovat. Pohyb by měl být krouživý, mírný, s láskou, jako když hladíte svého psa po hřbetu. A nezapomeňte na pravidelnou výměnu kartáčku každé tři měsíce, stejně jako nezapomenete vyměnit vodu Maxovi. Představa, že bychom používali jeden a ten samý nástroj rok co rok, je stejně špatná jako představa, že by Max prožil celý život jen s jednou hračkou. To bychom mu přeci nic takového neudělali, že? No vidíte, ať už jde o pastu, kartáček nebo Maxovu hračku - kvalita a pravidelná obměna jsou klíčem.

Technika čištění – krok za krokem

Abyste mohli efektivně bojovat s tím zákeřným zubním kamenem pod dásněmi, musíte mít techniku. Něco jako ninja zoubků. Ale tady se do toho nepletou žádné šurikeny či katanas, jen váš dobrý starý kartáček a trochu pasty. A jak pracovat s tou technikou? Umyjte zuby po dobu dvou minut – to je jako dvakrát déle než chce Max věnovat času jedné kosti.

Načněte kartáček pod úhlem 45 stupňů k dásni a jemně s ním kroužete, ne jako byste smazávali nějaký nepovedený vtip na klávesnici, ale s takovou jemností, jako byste psali milostný dopis. A nezapomeňte, i zadní strana zubů potřebuje lásku. Hej, Maxi, sleduj a uč se! On má v tomhle lekci zdarma, a vy podobně. Dejte si načas, je to jako s bylinkami v jídle, když jim dáte čas, rozvinou svoji chuť. A pak – zapomeňte na pohyby tam a zpátky. Je to zbytečný. Kartáček není vlak, který potřebuje dojet do poslední stanice a vrátit se zpátky.

Interdentální čištění neminout

Tak, topíme se v té bažině mezi zuby a co teď? Tak přesně pro tyhle malé mezery a průduchy v našich ústních jeskyních existují mezizubní kartáčky a dentální nitě. To je jak ten bonusový úkol ve videohře, který pokud splníte, získáte extra body na zdraví - jenže v tomhle případě ty body jdou vašim dásním. A není to těžké, většinou to jde i rychleji než Max dokáže rozflákat svou hračku.

Interdentální čištění je prostě must. Vezmete nit, vážete ji kolem prstů a jemně, s pozorností pilota, který přistává s letadlem (a ne, nechcete předvést nouzové přistání mezi zuby), ji vkládáte do mezer mezi zuby. A vezměte to sportovně, jde to o rychlost a o jemnost. Jako když na procházce s Maxem musíte stihnout nechat ho vyvenčit, ale zároveň nechcete, aby nějaký soused začal protestovat proti ruchu v nedělní ranní klid. A co se týče mezizubních kartáčků, vybírejte velikost, která odpovídá velikosti vašich mezer, stejně tak jako byste vybírali správnou velikost obojku pro Maxe – kdyby bylo malé, nepomohlo by, kdyby velké, ztratilo se.

Voda – vaša nejlepší přítelkyně

Pokud myslíte, že voda je dobrá jen k pití a mokrým polibkům od Maxe, tak to není celá pravda. Voda je vaší spojenkyní i v ústní hygieně. Plakátně řečeno: "Voda a zubní kámen? Ti dva nejsou kamarádi." Po každém jídle, po každém svačení, po každém pokusu o překonání Maxova rekordu v počtu snědených kousků odměn (psst, Max tento rekord tajně drží a je vysoko), byste měli kloktat vodou. Proč? Protože to pomáhá spláchnout zbytky jídla a snížit množství bakterií ve vašich ústech. A bakterie, to jsou právě ti škůdci, co budují vaši bílou a tvrdou pevnost na zubech.

Voda je skvělá po probuzení, kdy je váš dech tak svěží jako Max po jeho rázném sezení v kaluži. Nabízí rychlý a okamžitý způsob, jak to trochu zlepšit a tak nějak to celé nastartovat. Kloktání pomáhá dostat do pohybu celou tu noc nahromaděnou bacteriální party, která se konala v ústní dutině. Kloktejte jako by to byl novoroční ohňostroj. Jelikož jsem zmiňoval Maxe, je dobré vědět, že psi sice nemusí kloktat, ale oni mají své způsoby, jak si čistit zuby, například žvýkaním určitých typů hraček nebo pochutin, které pomáhají udržovat jejich zoubky v kondici. Mimochodem, hračka pro Maxe musí splňovat hned několik úkolů najednou: bavit, čistit zuby, a nejlépe, aby se ještě tak nějak hodila do interiéru.

Mocný jazyk a jeho role v čištění

Možná vás to překvapí, ale váš jazyk hraje v tomto celém příběhu o čistotu zubů a o bitvě s tvrdým a zákeřným zubním kamenem důležitou roli. Jazyk, to není jen to, co se objevuje na selfie fotkách s Maxem, kdy ten má obvykle svůj jazyk venku jako jakousi ozdobu své radostné tváře. Náš jazyk je plný rýh a záhybů, kde se rády zabydlují bakterie, a právě proto by měl být součástí naší ústní hygieny.

Čištění jazyka zakončete svou zubní hygienu jako dezert po dobrém jídle. Abych byl konkrétní, můžete použít buď speciální škrabku na jazyk nebo si můžete poradit i s hřbetem kartáčku. Když už máte v ruce nástroj, použijte ho na jazyk jemně a pečlivě. Proškrábejte od zadní části jazyka k přední, ale berte to spíše jako meditaci, nejde o to čištění přehnat a skončit s podrážděním jako po špatně zvládnutém sprintu s Maxem, když vám uteče za míčem. Že by nás Max učil, jak na to? Těžko říct, ale pes obvykle nemívá problémy s čistým jazykem, ten si mechanicky čistí sám o sebe. A závěrem – nezapomeňte tento postup začlenit do své denní rutiny, jazyk má svou roli, a to nejen při mručení na Maxe, když se na mě podívá těma svýma očima při prosbě o pamlsky.

Strava proti zubnímu kameni - ano, to je věc!

Ne, není to o tom stát se najednou food bloggerem, ale váš jídelníček může mít vliv na množství zubního kamene, které se vám tvoří pod dásněmi. Jsou potraviny, které podporují jeho tvorbu, a naopak takové, které vám v boji proti němu mohou pomoci. Máte tu výhodu, že Max nemá příliš na výběr a závisí čistě na vás. Ale my lidé? Má