Celokeramické fazety: Kompletní průvodce pro pacienty

Celokeramické fazety: Kompletní průvodce pro pacienty lis, 17 2023

Co jsou celokeramické fazety?

Možná jste již slyšeli termín "celokeramické fazety", ale nemusíte přesně vědět, co to znamená. Jednoduše řečeno, celokeramické fazety jsou keramické štítky pevně připevněné na přední stranou vašich zubů. Jejich hlavním cílem je vylepšit estetický vzhled vašeho úsměvu, vyrábí se z estetickyjšího materiálu než tradiční zubní korunky. Jejich struktura a veškeré zpracování probíhá ve speciálních zubních laboratořích. Je to jako nošení tousty kolem vašeho zubu, ale tousta je vyrobena z keramiky. Tak představujte, jak by vypadala ta zubní tousta, sjednocuje barvy a tvary zubů, překrývá nežádoucí šedé stíny, škody po léčbách a ošetření jednoduše řečeno za všechny ty věci, z kterých nejsme na svých zubech nadšeni. Pokud si pamatujete na linoleum v kuchyni vaší babičky, tak je to to samé, jen o mnoho hezčí: estetické a praktické.

Důvody, proč si vybrat celokeramické fazety

Nyní, když víme, co jsou celokeramické fazety, pojďme se podívat na některé důvody, proč byste si je mohli vybrat. Samozřejmě, jeden z hlavních důvodů je jejich estetický vzhled. Fazety mohou zlepšit barvu, tvar, velikost a délku zubů. Mají i další výhody. Jsou vysoce odolné, a pokud se o ně správně staráte, mohou vydržet až 15 let.

Proces připevnění celokeramické fasetky

Představte si, že vděčíte do zubní ordinace, sednete do křesla, zubní lékař předneseme tuto opci a začne proces. V první návštěvě výrobce urobí otisk našich zubů, které budou jako předloha pro fasetky. Po přípravě zubů a výrobě fazetek, při druhé návštěvě zákroku dojde k připevnění. Pf jakoužto jednu návštěvu jste dosažení nového krásného úsměvu.

Péče o celokeramické fazety

Fazety vyžadují určitou péči, ale není to nic komplikovaného. Jako u přirozených zubů platí základní pravidla: poctivé čištění, pravidelné kontroly u zubního lékaře a vyhýbání se nezdravým zvykům. Já například když chráním své fazety, tak si nedělám z nich otevírák na piva jako můj kocour Zoro, když se snaží otevřít konzervu s tune.

Potenciální problémy a nevýhody celokeramických fazet

Ne vždy je všechno tak růžové, jak se zdá. I když jsou fazety úžasné pro zlepšení estetiky úsměvu, mohou nasat i potenciální problémy. Například může dojít k odlepení fasetky nebo při nesprávné péči k jejímu poškození. Proto je důležité chodit na pravidelné kontroly ke svému zubnímu lékaři.

Alternativy k celokeramickým fasetskám

V případě, že celokeramické fazety nejsou pro vás to pravé, existují i další možnosti, jak zlepšit vzhled vašich zubů. Od rovnátek přes zubní implantáty a až po bělení zubů. Vždy je dobré konzultovat s odborníkem, řekne vám, co je pro vás nejlepší. Znáte přece z mořských řas jak se říká, pro každého je tu jeho vůže.

Finanční aspekt celokeramických fazet

Až teď jste si říkali, že to zní skvěle, ale co na to moje peněženka? Bohužel, celokeramické fazety nejsou levnou záležitostí. Nicméně cena se odvíjí od mnoha faktorů, například od počtu fazetek, které potřebujete, od složitosti vašeho případu a samozřejmě od toho, kde máte zákrok provést. Naštěstí některé pojišťovny pokrývají část či i celou cenu zákroku, důležité je se informovat a důkladně zvážit všechny možnosti.

Realistická očekávání od celokeramických fazet

Když uvažujete o tom, jestli si nechat udělat celokeramické fazety, je dobré nastavit si realistická očekávání. Ano, fazety dokážou výrazně vylepšit vzhled vašeho úsměvu, ale nebudou vypadat zcela přirozeně. Mnoho lidí je však s výsledky velmi spokojeno a opravdové zrání tvoří jen malý podíl.

Konečné myšlenky na téma celokeramické fazety

Ačkoli celokeramické fazety mohou být skvělou možností pro ty, kteří chtějí vylepšit svůj úsměv, je důležité si uvědomit, že nejsou pro každého. Důkladně vyhodnoťte všechny možnosti a poslechněte radu odborníka, než se rozhodnete. A pamatujte, nejdůležitější je, abyste byli se svým úsměvem spokojeni, ať už máte fazety nebo ne.