Co je černý zubní kámen a proč je důležité ho odstranit

Co je černý zubní kámen a proč je důležité ho odstranit zář, 17 2023

O co jde při černém zubním kameni?

Myslím, že si mohu dovolit tvrdit, že všichni bez výjimky máme rádi ten pocit čistých zubů po návštěvě zubaře. Jeden z nejčastějších důvodů, proč nás zubař takhle důkladně vyčistí jsou usazeniny zvané černý zubní kámen. Ale co to vlastně je za zákeřného nepřítele naší ústní dutiny?

Černý zubní kámen neboli také zubní kámen na zubech je v podstatě přebytečná usazenina v ústní dutině, která je tvořená bakteriemi a různými jinými částicemi, které se přichytí na našich zubech. Rozpoznáme ho jednoduše podle jeho tmavě hnědé až černé barvy. Miluje si přisednout na zuby právě v místech, kde máme špatný přístup ke kartáčování.

Co vše může vyvolat vznik černého zubního kamene?

Nechci tady nikoho děsit, ale skutečnou realitou je, že tato usazenina může vznikat u kohokoli. Černý zubní kámen ale vzniká nejčastěji u lidí s nižší hygienou ústní dutiny, nebo u kuřáků a pití kávy nebo čaje také přispívá. Je to zkrátka ten nepozvaný host, kterého nikdo nechce mít na návštěvě, ale přijde i tak.

Kdo z nás by neznal ten pocit, kdy si ráno zíváme, až nám skřípe, naštěstí můj pes Max to bere sportově. Milé ranní poranění. No, tak přesně takový pocit můžete mít, pokud né ošetříte černý zubní kámen. Může vám totiž způsobit záněty dásní, zápach z úst a pokud to zrovna stále není dostatečně nepříjemná představa, tak může vést dokonce až k ztrátě zubů.

Proč je zubní kámen tak nebezpečný?

Když už se mi jednou dostalo do uší, že černý zubní kámen je nebezpečný, moc jsem tomu nevěřil. Ale když jsem se pak začal více informovat, musel jsem přiznat, že pravda je opravdu jiná. Není to jen tak nějaký černý špinavec na zubech, je to víc.

Černý zubní kámen je nejen nepříjemný na pohled, ale také může způsobit řadu zdravotních problémů. Tvoří nejen záněty dásní, ale způsobuje také kaz, vážnější obtíže s dýcháním a dokonce může vést k srdečním chorobám. Tak to je přece jen trochu víc, než bych si představoval, že?

Jak zubní kámen odstranit?

Když budu upřímný, tak vždycky jsem měl pocit, že se toho černého zubního kamene zbavím, stejně tak jak se zbavím obyčejného špíny. Ale omyl. Nemůžete jednoduše vzít kartáček a začít drhnout a doufat, že se to všechno odstraní. Musíte se ho zbavit správnou cestou.

Nejlepším způsobem, jak se zbavit černého zubního kamene, je pravidelná návštěva u zubaře. Ten má speciální nástroje a výrobky, které dokáží účinně odstranit i tu nejtvrdší vrstvu černého zubního kamene. A co je na tom nejlepší? Cítíte se po tom opravdu skvěle. Vaše zuby jsou zase bílé a svěží a můžete se směle usmívat na celý svět.

Preventivní opatření proti černému zubnímu kameni

Pokud ho už máte jednou za sebou, věřte mi, že nebudete chtít, aby se černý zubní kámen vrátil. A právě proto je tak důležitá prevence. Některé jednoduché změny vašich návyků mohou mít obrovský dopad na to, jestli se tento nevítaný host vrátí, nebo se raději neukáže.

Každodenní kartáčování a čištění mezizubních prostor může být skutečným zázrakem. Já osobně miluji elektrické zubní kartáčky, které dělají část práce za mě a zajistí, že se zbavím většiny nečistot. Dále je důležité omezit kouření a příjem potravin a nápojů, které způsobují zbarvení zubů.

Příběh z mého života

S 40% šancí vám můžu říct, že tohle je věc, kterou jsem sám zažil. Když jsem byl mladší, tak mi bylo všechno jedno. Ale pak přišel den, kdy se všechno změnilo. Uviděl jsem svůj úsměv na fotografii a vypadalo to, jako bych snědl celou čokoládu a nechal si ji na zubech. To byl ten okamžik, kdy jsem si uvědomil, že musím něco změnit.

A tak jsem začal cestu k lepším ústním návykům. Začal jsem pravidelně chodit k zubaři, kartáčovat si zuby dvakrát denně a dbal jsem na to, co jsem jedl a pil. A víte co se stalo? Začal jsem si více vážit svého úsměvu a začal jsem se cítit lépe. A to všechno díky tomu, že jsem se zbavil černého zubního kamene.