Co jsou to rovnátka?

Co jsou to rovnátka? zář, 18 2023

Co jsou to rovnátka?

Možná se ptáte, co je to vlastně rovnátka? Proč je potřebujeme? Jak to funguje? V kterém věku bychom měli začít s léčením a jak nám může změnit život? Mám odpovědi na všechny tyto otázky a mnoho dalších. Potřebujete li se dozvědět více, pokračujte ve čtení, protože to bude cesta plná objevů.

Zázraky zvané rovnátka

Rovnátka jsou ve skutečnosti malé kousky techniky, které jsou navrženy tak, aby změnily polohu a uspořádání našich zubů. Tyto skvělé vynálezy, které můze výškovat většinou zubní lékař nebo ortodont, mohou být pevné nebo vyjímatelné. Pevné rovnátka jsou někdy nazývány „brackets“ a jsou připevněny pomocí speciálního lepidla přímo k našim zubům. Vyjímatelné rovnátka, jako je jméno napovídá, můžeme kdykoli vyjmout, což je velmi výhodné například při jídle nebo čištění zubů. Ale buďme upřímní, ne vždy je to tak růžové, jak to zní. Musím říct, že když jsem měla rovnátka jako teenager, nejsem si jistá, zda bych je považovala za zázrak.

Možná se vám to nezdá, ale rovnátka opravdu dokáží udělat zázraky. Mohou vyřešit různé dentální problémy, jako jsou křížový skus, předkus, špatné postavení zubů nebo i nedostatečný prostor pro zuby. Ne všechny z nás měli to štěstí, že bychom se narodili s perfektně rovnými zuby, a dokonce s ohledem na naše stravovací a žvýkací návyky se naše zuby mohou postupem času stát nepravidelnými. Ale bez obav, pokud máte rovnátka, můžete získat ty nejrovnější zuby, jaké si jen můžete představit!

Od malého k velkému: Věk a rovnátka

Některé z vás se možná ptají, jaký je správný věk na začátek používání rovnátek. A odpověď je tak jednoduchá, že je těžké uvěřit. Léčbu pomocí rovnátek můžete započít kdykoliv, bez ohledu na věk! Samozřejmě, je to jednodušší, když se s touto terapií začne v mladém věku, když se naše zuby a čelisti stále vyvíjejí a jsou pružnější a tudíž je snazší je upravit, ale nikdy není pozdě začít. Vlastně, podle řady výzkumů, roste počet dospělých, kteří se rozhodli pro léčbu rovnátky.

Takže pokud jste jeden z těch, kdo se obávají, že jste „příliš starý“ na rovnátka, mohu vám z vlastní zkušenosti říct, že to je jen mýtus. Mám také příbuzné a přátele, kteří si nechali nasadit rovnátka v dospělosti a jsou naprosto spokojeni. Protože víte co? Nikdy není pozdě se cítit lépe s našim úsměvem a vypadat lépe!

Dieta pro rovnátka: pravidla a tipy

Pokud jste se už rozhodli pro rovnátka, ale nejste si jisti, jak ovlivní váš jídelníček, mám pro vás pár rad. Když máme pevná rovnátka, je důležité být opatrní při jídle a preferovat měkká jídla. Jídla, která jsou tvrdá, lepkavá nebo křupavá, mohou rovnátka poškodit, takže byste je měli vyhnout, nebo alespoň velmi opatrně konzumovat. Kdo by si pomyslel, že rovnátka mohou ovlivnit i naše stravovací návyky, že?

Na druhou stranu, pokud máme vyjímatelná rovnátka, máme to o něco jednodušší. Nicméně, je důležité rovnátka vyjmout při jídle a pečlivě je vyčistit předtím, než je znovu vložíme zpět do úst. Ale přesto, myslím, že bychom je měli považovat za malou cenu za skvělý úsměv, co myslíte?

Krutá realita: Jak se starat o rovnátka?

Starání se o rovnátka může být někdy výzva. Protože kdo z nás by chtěl strávit hodiny čištěním a údržbou rovnátek místo zábavy nebo odpočinku? Ale bohužel, pokud chceme dosáhnout toho krásného úsměvu, který si zasloužíme, je důležité pečovat o naše rovnátka adekvátně. A to znamená pravidelné čištění rovnátek elektrickým zubním kartáčkem, používání speciálních zubních nití a v mnoha případech také použití ústní vody.

Jedná se o založení dobrých návyků a být trpělivý. Myslím, že je také důležité mít kvalitní komunikaci se svým ortodontem a pokud si nejste jisti, jak se o rovnátka správně starat, neváhejte se zeptat. Na konci dne, čím líp se budeme o naše rovnátka starat, tím rychleji a účinněji dosáhneme svého snového úsměvu. A to je přece cíl, který stojí za to, nemyslíte?