Co způsobuje zubní kaz?

Co způsobuje zubní kaz? srp, 29 2023

Odhalení příčin zubního kazu

Vždy jsem se snažila pečovat o své zuby a dodržovat všechna pokyny od zubního lékaře. Jeden den jsem však zjistila, že i přes veškerou péči se u mě objevil zubní kaz. Bylo to poprvé, co jsem se s ním setkala a byla jsem šokovaná. Když jsem se o tom bavila se svým manželem Kryštofem, ujistil mě, že zubní kaz je běžný problém, který může postihnout kohokoliv, bez ohledu na to, jak pečlivě se staráme o své zuby.

Co je to zubní kaz a jak se tvoří?

Zubní kaz je onemocnění, které postihuje zubní sklovinu a dentin. Je způsobené narušením rovnováhy mezi remineralizací a demineralizací zubu. Pokud se rovnováha naruší ve prospěch demineralizace, vede to ke ztrátě minerálů ze zubu a vytvoření díry - kazu. Tento proces je způsobený bakteriemi, které se nacházejí v ústech a které se živí cukry z jídla a nápojů, které konzumujeme.

Role bakterií a cukrů v tvorbě zubního kazu

Ne každý si uvědomuje, jak velkou roli hrají bakterie a cukry při vzniku zubního kazu. Existuje mnoho druhů bakterií, které žijí v našich ústech, ale ty, které jsou zodpovědné za zubní kaz, jsou zvlášť dobře adaptované na přežití v tomto prostředí. Tito "zkažení" organizmy využívají cukry z naší stravy jako zdroj energie. Když konzumují cukry, vyrábějí kyseliny, které postupně rozloží zubní sklovinu. Čím častěji a déle jsou naše zuby vystaveny těmto kyselinám, tím je pravděpodobnější vznik zubního kazu.

Jak předcházet tvorbě zubního kazu

Prevencí zubního kazu se zabývá celá řada studií a jejich závěry nám mohou pomoci ve válce proti tomuto nepříteli. Zaprvé, dobrá ústní hygiena je nezbytností, a to nejenom pravidelné čištění zubů, ale také používání zubního nitra a ústního vodu. Důležitou roli zde hrají i dentální návštěvy minimálně dvakrát ročně u profesionála. Zadruhé, je třeba redukovat příjem cukrů, a to hlavně těch skrytých v pokrmech a nápojích, které stimulují tvorbu kyseliny. A konečně naše strava by měla být bohatá na vápník a fluorid, které pomáhají zubům odolávat působení kyselin.

Může všechno, co jíme a pijeme, ovlivnit naše zuby?

Vše, co konzumujeme, má potenciál ovlivnit stav našich zubů, a to jak pozitivně, tak negativně. Pokud se rozhlédneme kolem sebe, uvidíme, že spousta lidí si dává tu a tam skleničku vína nebo kávu, snad ani nevíme, kolik kalorií obsahují některé naše oblíbené nápoje. Tak či onak, jsou důkazy, které naznačují, že některé nápoje mohou být pro naše zuby škodlivé. Například slazené nápoje, jako jsou cola a limonády, obsahují vysoké množství cukrů, které podporují růst bakterií a tvorbu kyselin. Na druhé straně to jsou produkty jako mléko a sýry, které jsou bohaté na vápník a mohou pomoci posílit naše zuby.

Realita péče o zuby v České republice

V České republice, kde žijeme s Kryštofem, je péče o zuby něco, co si většina lidí uvědomuje a bere vážně. Navzdory tomu však stále dochází k častému výskytu zubního kazu. Říká se, že průměrný Čech má 2,5 zkaženého zubu... to je docela vysoké číslo, co říkáte? Nejdůležitější je mít správné informace a vědět, jak se o své zuby starat. Takže dělejte, co můžete, aby jste předešli zubnímu kazu, a pamatujte, že i když dodržujete veškerá doporučení, zubní kaz se může stát komukoli. Jak říkávala moje babička: "Zdravý zub, zdravý duch!"