Dentální zrcátko: Jak ho používat pro kontrolu stavu zubního náhradního materiálu

Dentální zrcátko: Jak ho používat pro kontrolu stavu zubního náhradního materiálu lis, 7 2023

Úvod do tajů dentálního zrcátka

Dentální zrcátko, známe ho mnohdy jen jako součást arsenálu našeho zubaře. Je to ta malá věc, kterou odborníci na zubní zdraví používají k nahlížení na naše zuby z různých úhlů. Ale víte, že i vy můžete tohoto malého pomocníka využít k monitoringu stavu vašeho zubního náhradního materiálu? Ano, správně. Nyní už nebudete muset právě na každou kontrolu čekat s očekáváním a nejistotou. Můžete se stát svým vlastním 'záchrancem zubů'. Na to, jak na to, se podíváme dále.

Příběh mých zubních náhradních materiálů...a mojí pleti

Začněme tím, že mám vlastní zkušenost s dentálními zrcátky. Je to takový úsměvný příběh, který se odehrál při jedné z mojich návštěv u zubaře. Očekávala jsem jen avizovanou preventivní prohlídku, ale jakmile zubař zkoumal mé zuby pomocí dentálního zrcátko, oznámil mi, že potřebuji korunky. Naštěstí byl můj manžel Pavel tam se mnou, aby mi poskytl moralní podporu a přidal trochu humoru do situace. Prý mi to bude slušet. Abych řekla pravdu, užívala jsem si jejich rozhovor. Zubař trval na tom, že dentální zrcátko ukázalo něco, co by jinak nebyl schopen vidět, a můj muž dělal vtipy o tom, jak se budu muset naučit hovořit s novými korunkami.

Co je to dentální zrcátko a proč ho potřebujeme?

Dentální zrcátko je malé zrcátko na dlouhém rukojeti, které se používá při stomatologických prohlídkách k vizuální kontrole obtížně dostupných míst v ústech. V podstatě se jedná o prodloužení zraku lékaře do míst, kam se normálně nedostane. Co je ale nejzajímavější, dentální zrcátko umí mnohem více než jen "vykukovat" za rohy. Mnozí z nás neví, že za jeho pomocí lze také zjistit přítomnost zubních kazů, stav zubního náhradního materiálu a dalších potíží, jako je například zánět dásní.

Jak používat dentální zrcátko doma?

Chcete-li používat dentální zrcátko doma, buďte si vědomi, že to není tak jednoduché, jak se zdá. Ale nebojte, slíbila jsem, že vám v tom pomůžu. Zaprvé, budete potřebovat dobré světlo a zrcadlo. Potom si umyjte ruce a zrcátko. Držte zrcátko za rukojeť a umístěte ho do úst tak, abyste mohli vidět zadní stranu zubů. Přesto pokud jste někdy viděli, jak to dělá zubař, jistě víte, že to není snadné. Ačkoli je to docela náročné na koordinaci pohybů, pokud se vám to podaří zvládnout (a podaří, věřte mi), budete mít úplnou kontrolu nad tím, co se děje ve vaší pusince.

Zaky potíží, které může odhalit dentální zrcátko

Dentální zrcátko může odhalit řadu problémů, které byste ani nezaznamenali. Mezi ně patří trhliny v zubních náhradních materiálech, kazy skryté na zadní straně zubů, záněty dásní a mnoho dalšího. Kromě toho, že zrcátko odhalí všechny tyto potíže, také vám poskytne náhled na to, jak správně čistíte zuby. Možná zjistíte, že jste opomíjeli určité oblasti!

Zkuste to, posuďte sami!

No, a to je přesně to, proč já doporučuji mít doma dentální zrcátko. Je to malý nástroj, který vám může hodně pomoci, pokud jde o údržbu úst. Ale nezapomeňte: Dentální zrcátko je skvělý nástroj pro monitorování zdraví vašich zubů a přechodné řešení, dokud se nedostanete k zubaři. Ale je to stále jen nástroj. I když je skvělý pro domácí prohlídky, stále byste měli pravidelně navštěvovat svého zubaře. Potom mu budete moct hrdě říct: "Hele, ani jsem nepotřebovala vaše zrcátko, už jsem věděla!"