Jak dlouho trvá výroba zubní korunky?

Jak dlouho trvá výroba zubní korunky? lis, 10 2023

Úvod do tématu zubních korunek

Jako Karel vám dnes přináším další článek, který je určený pro všechny, kteří mají zubní problémy nebo jen ty, kteří touží po porozumění tomu, co se děje v jejich ústech. Přesněji řečeno, budeme se zabývat výrobou zubních korunek. Jelikož jsem věděl, že se mi s touhle prací nebude chtít pohnout, vypůjčil jsem si od svého syna Radka jeho kartu do knihovny a začal jsem číst. A proč jen ne? Každá chvíle strávená učením je dobrá, navíc když je o chvíli strávenou s dobrou knihou, co říkáte?

Základy – Co je to zubní korunka?

Začneme tím, co je ve skutečnosti zubní korunka. Jestli si myslíte, že je to nějaká královská pocta vyhrazená pro elitu, pak vám musím říct, že jste na omylu. Zubní korunka je v podstatě pevný kryt, který se nachází na vrcholu zubu a slouží k jeho ochraně nebo k obnově jeho tvaru. A proč si myslíte, že se tomu říká korunka? No, to je prostě proto, že vypadá jako malá koruna! Docela vtipné, co?

Proč potřebujeme zubní korunky?

Zubní korunky mají celou řadu použití: mohou chránit zlomené zuby, obnovit zuby, které byly poškozeny kazem, pokrýt zubní implantáty nebo jednoduše vylepšit vzhled zubů. Bez ohledu na to, proč je potřebujete, cesta k získání jedné vede přes proces výroby, o kterém bude následující část.

Jak se vyrábí zubní korunka?

Výroba zubní korunky je unikátní proces a liší se od zubu k zubu. První krok spočívá ve vytvoření otisku zubu. Tento otisk je následně použit jako model pro výrobu korunky v laboratoři. Také vězte, že pokud se vyrábí korunka pro přední zub, je třeba vzít v úvahu barvu sousedních zubů pro dosažení přirozeného vzhledu.

Výroba zubní korunky – proces pod drobnohledem

Tento proces může trvat od několika týdnů až po měsíc, v závislosti na tom, jak složité je dané opravování. V první fázi je třeba zub připravit pro korunku. To zahrnuje odstranění části zubu a vytvoření otisku. Poté je otisk poslán do laboratoře, kde se pomocí něj vyrábí zubní korunka. Tento proces může trvat několik týdnů. Nakonec je korunka pevně připevněna na zub.

Lidové pověry a mýty o zubních korunkách

Jelikož jsem během svých průzkumů narazil na nesčetné mýty a pověry, zdálo se mi spravedlivé s nimi seznámit i vás. Ne, pokud budete nosit zubní korunku, nezískáte super schopnosti. A ne, pokud vám zubař nabídne korunku v barvě vašich oblíbených bot, není to dobrý nápad. A konečně, ne, korunky nejsou magnetem pro UFO.

Jak dlouho trvá výroba zubní korunky?

Podle všeho je to otázka, kterou jste chtěli položit. Celý proces výroby zubní korunky trvá obvykle mezi dvěma až třemi týdny. Nicméně, v některých případech může trvat až měsíc. Takže pokud jste si mysleli, že výroba zubní korunky je proces rychlý jako blesk, mám pro vás zprávu: není tomu tak. Ale na konci cesty, ať už je jakkoliv dlouhá, se nalezne korunka hodná krále nebo královny – vás!