Jak předejít poškození zubů: Prevence a nejčastější návyky vedoucí ke kazům

Jak předejít poškození zubů: Prevence a nejčastější návyky vedoucí ke kazům pro, 24 2023

Jídlo a pití na černé listině

Ahoj, já jsem Radim, milovník dobrého jídla, kvalitní kávy a občasný mlsoun, který si rád dopřeje tu a onu chuťovku. To ale dělám s plným vědomím rizik, které to pro mé zuby představuje. A právě tohle bude téma dnešního článku. Všichni dobře víme, že některé potraviny a nápoje nemají na naše zuby zrovna nejlepší vliv. Chcete vědět, co byste měli omezit, abyste si udrželi zdravý úsměv co nejdéle? Pojďme se na to podívat společně!

Na seznamu velkých zubních nepřátel jsou samozřejmě sladkosti. Je to jako skákat do bazénu s čistou vodou a přidat tam kilo cukru – chaos a zmar pro naše chudinky zuby je zaručen. Cukr je pro bakterie v ústech jako vánoční večírek, kde si pořádně užijí, a to všechno na úkor našeho chrupu. Kyseliny, které při tom vznikají, začínají pomalu, ale jistě, rozleptávat zubní sklovinu. A až sklovinu „prolezou“, je to jen krůček k vytvoření zubního kazu.

Nezůstaňme jen u sladkostí. Citrusové plody a nápoje, přestože jsou zralé na vitamíny, mohou našim zubům také pořádně zatopit. Kyselina citronová v nich obsažená může sklovinu výrazně oslabit. Při konzumaci je tedy dobré pamatovat na to, že po pomerančovém džusu bychom měli počkat alespoň 30 minut, než si zuby vyčistíme. Čekání pomůže předejít přímému kontaktu kyselin s kartáčkem, což by mohlo situaci ještě zhoršit.

Alkoholické nápoje, ač mohou působit jako společenské mazivo, také splachují pryč dobré zubní skóre. Víno – ať už bílé či červené – obsahuje kyseliny, které dokáží sklovině "predát se na večeři". Někdy si při tom představuji, jak jsem na večírku a mezi všemi těmi skvělými lidičkami plním svoji roli „zubního hrdiny“, který pomáhá svým zubům zvládnout večer bez úhony. Za sklenku dobrého vínka si přece člověk může dojít, ale je dobré si po ní dát sklenici vody nebo alespoň vypláchnout ústa, aby ta zubní fiesta nepřerostla v pohřeb zubní skloviny, že ano?

A tady je ještě jeden překvapivý úder pod pás – sportovní nápoje. Možná byste řekli, že když něco slouží k podpoře zdraví a výkonu, nemělo by ničit naše zuby, ale nápoje určené pro sportovce jsou často plné cukru a kyselin. Takže zatímco se snažíte být fit, vaše zuby mohou utíkat v opačném směru. Fitness a zdraví je super, ale nenechejme naše zuby na holičkách. Místo energetického nápoje sáhněte raději po obyčejné vodě nebo kokosové vodě, která je o mnoho šetrnější.

Tohle byla jen malá ochutnávka toho, co všechno nechutná našim zubům. A ještě bych chtěl zdůraznit důležitost kvalitního čištění zubů a používání zubní nitě, protože to je alfa a omega ve válce proti zubnímu kazu a problémům, které nesprávná péče o ústa může přinést. Ale dost bylo teorie, pořádný zubní průvodce musí obsahovat i praktické tipy, takže se pojďme podívat na to, jakými způsoby našim zubům můžeme pomoci!

Superhrdinové vaší ústní hygieny

V tomhle odstavci se podíváme na zubní superhrdiny, kteří nám pomáhají držet linii naší ústní obrany. Mluvím o zubním kartáčku, pastě, vodě a ústní vodě, ale i o správných stravovacích návycích a pravidelných návštěvách u zubaře.

Nejznámějším hrdinou je bezesporu zubní kartáček. Tento statečný válečník by měl být vždy po ruce, když je zapotřebí čelit najedlému nepříteli. Výběr správného kartáčku je klíčový – měkké nebo středně tvrdé štětiny jsou oblíbenými volbami, dostatečně šetrné k vašemu chrupu a zároveň efektivní v boji proti zubnímu plaku. A pamatujte, každé tři měsíče je čas na výměnu – neboť i nejlepší bojovník potřebuje občas vyměnit svůj štít.

A co pasta? Zubní pasty jsou jako magické lektvary, každá s jinými schopnostmi – ať už jde o bělení zubů, ochranu před zubním kazem, nebo boj proti zánětům dásní. Obecně platí, že pasty s fluoridem jsou skvělou volbou pro sílu zubní skloviny. Tento minerál totiž pomáhá bránit zuby proti útokům kyselin, které lezeči v neživé přírodě (ačkoli je to tedy příroda docela živá, jestli pochopíte ten vtip) rádi využívají.

Nezapomínejme na vodu, našeho loajálního společníka, který nám kromě hydratace těla pomáhá také udržet ústní dutinu vlhkou a zabraňuje přemnožení bakterií. Mějme proto neustále po ruce láhev vody – je nejen praktická, ale i stylová, pokud si vyberete hezký design. A nemluvě o tom, že to je jediný nápoj, který můžete pít po celý den bez jakýchkoli výčitek.

Ústní voda je dalším bojovníkem v arzenálu ústní péče. Má schopnost proniknout do těch nejstisněnějších míst, kam se kartáček a niť nedostanou, a pozabíjet skryté nepřátele. Používejte ji jako poslední krok ve vašem čisticím rituálu – a uvidíte, že i zubní bakterie pochopí, že proti vám nemají šanci.

Stravovací návyky jsou pro pevné zdraví zubů jako pouštní boty pro písečné duny – musí perfektně sedět. Omezování škodlivých potravin a nápojů je polovina úspěchu, druhou je pravidelný přísun těch správných. Jíst potraviny, které jsou bohaté na vápník a fosfáty, podporuje remineralizaci zubů a pomáhá odolávat každodenním útokům.

A konečně, pravidelné návštěvy u zubaře. Ikdyž se to někdy jeví jako návštěva u toho nejméně oblíbeného člena rodiny, je to nutnost. Vaši zubní hygienisté a zubaři jsou jako zkušení detektivové – najdou i ten nejtajnější problém a pomohou vám ho vyřešit dříve, než se z něj vyklube něco, co by vám mohlo znepříjemnit nejen jídlo, ale i život.

Cukr – sladký zabiják vašich zubů

Cukr je pro zuby jako veselý klaun na dětské párty – zdánlivě životem naplněný, ale uvnitř ukrývá temné tajemství. Každá kostička cukru je jako malý darebák, která se snaží zaklíčit vaše zuby do smrtícího objetí. Snažím se cukru vyhýbat jako Maxík, můj pejsek, když při večerních procházkách potkáme jiného psa, který mu nesympatizuje – elegantním obloučkem a bez zbytečných potyček.

Možná si myslíte, že je cukr ve všem. A ano, je to částečně pravda. Moderní potravinářský průmysl má cukru na rozdávání a my musíme být ti chytří konzumenti, co ví, kdy říct "Ne, děkuji". Soft Drinks? Plné cukru. Oblíbené obiloviny na snídani? Přesně tak, často nečekaně také. Ty malé sladkosti, které si dáme "jen tak"? Ano, je to vlastně jako podávat našim zubům výpověď.

Není to však jen o tom, kolik cukru sníte, ale i o dobu, po kterou jsou vaše zuby cukru vystaveny. Časté mlsání, kdy si dáváte něco sladkého každých pár hodin, je jako nekonečná sága napětí pro vaše zuby. Každé mé díltko toho sladkého má svůj důsledek. A pokud se navíc správně nečistíte zuby, je to jako vyslat pozvánku všem zubním bakteriím na pořádný mejdan.

Některé alternativy cukru, jakými jsou např. xylitol nebo stévie, mohou být trochu shovívavější ke sklovině, ale znovu, nic není stoprocentní. Nejlepší obranou není nic jiného než proaktivní péče a umírněnost. A když už máte touhu po sladkém, snažte se toho sladkého spotřebovat najednou a pak se pořádně o zuby postarat. Nevšímejte si přitom divných pohledů, když v práci po obědě vytáhnete zubní kartáček, vaše zuby vám to jednoho dne poděkují.

Zubní eroze není jen o cukru

Zubní eroze si potichu klepe na dveře našich úst a číhá na svou šanci, jakékoliv okno příležitosti, abychom ji nechtěně vpustili dovnitř. A není to jen cukr, kdo drží klíče. Jsou to kyseliny – skryté, tišě pronikající a obzvlášť ničivé.

Moje oblíbená jídla a nápoje a ego zubů? To jsou věci, které těžko skloubíte ve šťastném soužití. Přiznávám, i já mám slabost pro tu nebo onu pochoutku kodlivou pro zuby. Když si dopřávám obl