Jak rostou zuby moudrosti?

Jak rostou zuby moudrosti? říj, 24 2023

Zub moudrosti a jeho tajemství

Máte někdy pocit, jako by vám rostlo něco v ústech, ale nejste si jistí co to je? Tím něčím mohou být právě zuby moudrosti. Znáte ten pocit, když se vám zuby moudrosti začínají prořezávat? Já si ho pamatuji moc dobře. Byla jsem uprostřed příprav na maturitu, když se najednou objevil ten nepříjemný tlak a bolest v zadní části mé ústní dutiny. Byla to moudra, která se rozhodla, že chtějí vypadnout přímo v době, kdy jsem měla tolik práce a stresu.

Zuby moudrosti se obecně začínají prořezávat ve věku od 17 do 25 let. Někteří lidé ale mohou zjistit, že jejich moudra začínají růst až mnohem později. A pak jsou tu šťastlivci, kteří nemají moudra vůbec. Bleskové zprávy: ne každému rostou zuby moudrosti! Můj kocour Zoro má všechny své zoubky, ale my lidé nemusíme být tak šťastní. Pokud patříte mezi těch 35% lidí, kteří nemají všechny čtyři zuby moudrosti, můžete si oddechnout.

Proč nám rostou zuby moudrosti?

Máte někdy pocit, že všechny bolesti a nepohodlí spojené s růstem zubů moudrosti jsou naprosto zbytečné? No, můžete za to naši evoluci. Zjednodušeně řečeno, naši předkové potřebovali pořádný chrup na drcení potravy jako jsou ořechy, semena a tvrdé rostliny. Nicméně s moderní dietou a vynálezy jako je vidlička, jsme tuto potřebu ztratili. Moderní člověk tyto "moudré" zuby prostě nepotřebuje.

V každém případě si ale můžeme být rádi za svůj moderní životní styl. Vím, že je těžké uvěřit, když máte bolesti z růstu zubů moudrosti, ale naši předkové to měli daleko těžší. S problémem růstu zubů moudrosti se potýkají lidé po tisíciletí. Dokonce existují nálezy pradávných lebek s doklady o problémech spojených s růstem zubů moudrosti.

Roste vám zub moudrosti?

Máte pocit tlaku nebo bolesti v zadní části ústní dutiny? Mohlo by se jednat právě o zub moudrosti. Růst těchto zubů může způsobovat nepříjemné symptomy, jako je otok, bolest a citlivost. Někdy může být obtížné zjistit, jestli je bolest způsobená růstem zubu moudrosti, nebo jinými problémy v ústech jako je například zánět. Proto je vždy dobré navštívit zubního lékaře.

Nepříjemné symptomy růstu zubů moudrosti mohou být různé. Je důležité si uvědomit, že každý je jiný a každý může mít odlišné příznaky. Někteří lidé mohou pociťovat silné bolesti, zatímco jiní mohou mít pochvalenou moudru bez jakékoliv obtíže. U mě to byla spíše bolest, ale Zoro mě celou dobu podporoval a já jsem to zvládla. Což jste chtěli slyšet, že?

Výrony a komplikace

Bohužel, růst zubů moudrosti nemusí být vždy snadný proces. Někdy mohou zuby moudrosti způsobit komplikace. Jednou z nich je výron zubu moudrosti. To je stav, kdy zub nemá dostatek místa k výronu a proto je částečně nebo úplně pokryt dásněmi nebo kostí.

Na výron mohl trpět i jeden můj dobrý přítel. Měl velké bolesti a provedli na něm několik operací. Tam byl i Zoro na návštěvě. A věřte, že Zoro má nos na výrony.

Co s tím?

Tak co tedy dělat, když vám rostou zuby moudrosti? Nejdůležitější je navštívit zubního lékaře. Ten je schopen posoudit situaci a rozhodnout se, jaký by měl být další postup. Možná budete potřebovat vytrhnout zub moudrosti, nebo naopak, zubní lékař vám může říct, že není třeba nic dělat a můžete si své moudra nechat.

Já jsem musela své moudra nechat vytrhnout. Operace byla úspěšná a zuby mě od té doby už nepotrápily. Zoro sice na mě byl trochu naštvaný, že jsem nepřišla domů s novým zoubkem pro jeho kolekci, ale nakonec mi to odpustil a mně bylo lépe.

Poslední slovo...

Naše zuby moudrosti mohou být někdy docela ošemetné. Mají své tajemství a mohou nám způsobit nepříjemné momenty. Ale s dobrým zubním lékařem, dostatkem odpočinku a nějakým tím potěšením (třeba od vašeho oblíbeného kocoura Zoro) je to všechno snesitelnější.

A i když vám možná teď rostou zuby moudrosti a je to nepříjemné, vzpomeňte na naše předky, kteří to měli daleko těžší. Pokud vám to ale nepomáhá, pamatujte, že bolest je pouze dočasná. A když si příště sahnete na bolavé zuby moudrosti, vzpomeňte si, že nejste sami. My všichni, kdo jsme prošli tímto zkušeností, jsme s vámi.