Jak se jmenují jednotlivé zuby a jakou mají funkci

Jak se jmenují jednotlivé zuby a jakou mají funkci pro, 29 2023

Úvod do anatomie úst

Jste někdy přemýšleli, jaký je název každého jednoho zubu ve vaší pusince? No, já jsem. A zjistila jsem, že je to celá věda! Víte, že v ústech máme celkově až 32 zubů a každý má své speciální jméno a úlohu? A není to jen o tom, že některé jsou na kousání a jiné na mletí jídla. Když se o to začnete zajímat podrobněji, objevíte nejenom rozmanitost jejich funkcí, ale dost možná se také zamyslíte, jestli je dostatečně šetříte a staráte se o ně. Averze k zubaři stranou, je to docela fascinující! Ale abyste si nemysleli, že jde jen o suchou teorii, mám pro vás pár zábavných historek a zajímavostí týkajících se zubů. Jako třeba to, že každý zub má i své rodné číslo - ale o tom až za chvíli.

Kdy se objevují první zoubky

Každá maminka to určitě zná – první zoubek naší Danušky byl celá událost. Objevil se trošku později, než je obvyklé, ale o to větší měl úspěch. Většinou se ty první péřovky, jak jim také říkám, objevují okolo šestého měsíce věku. Zpravidla jde o spodní střední řezáky – malé, ostré a neúnavné v tom, jak si razí svou cestu skrz dětskou dáseň. A když se na vás takový malý drobeček usměje a ukáže vám svůj drobounký perličkový zoubek, tak to člověka docela rozněžní. Což je skvělá odměna za všechny ty noci, kdy se kvůli tomu zoubku nezavře očko. Ale první zuby nejsou vše! Zatímco v průběhu prvního až třetího roku života se objevují mléčné zuby, kolem šesti let už přichází na scénu stálý chrup. A ten má úplně jiné rozložení a funkce, tak se pojďme podívat blíž.

Stálý chrup a jeho bojovníci: řezáci a špičáci

Možná jste už slyšeli, že lidé mají dva chrupy během života - mléčný a stálý. Stálý chrup je složený z 32 zubů, pokud máme i moudráky. Ondřej, můj drahý, měl s moudráky pěknou potíž. Všechny čtyři musel nechat vytrhnout, protože mu skvěle rostly do strany. Tak kdo by řekl, že se zrovna tyto zuby mohou takto neposlušně chovat, když mají v názvu slovo "moudrý"? Ale teď se podívejme na řezáky a špičáky. Hned vepředu máme čtyři horní a čtyři dolní řezáky, které slouží, jak už název napovídá, k řezání jídla. Jsou to ti, co kousnou do jablka jako první. Hned vedle nich stojí po jednom na každé straně špičáci, jejichž ostří v minulosti pomáhalo předkům trhat maso. V dnešní době jsou sice méně využití, ale vypadají jako malé upíří tesáky, což může být celkem užitečné na Halloween!

Bujará parta: Třenové zuby

Náš chrup má na každé straně v horní a dolní čelisti dva třenové zuby, takže celkem jich doma hostíme osm. Tyto chlapi mají své jméno oprávněně – třou. Mají plochu, která je ideálně tvarovaná právě pro drtění a rozemílání jídla na malé částečky, které jsou pak díky tomu lépe stravitelné. Nad třenovými zuby jsou moláry, které mají obdobnou funkci, ale větší žvýkací plochu a jsou umístěny dál vzad. U mě osobně třenové zuby gól nedávají, protože za to mohou omáčky s knedlíky, které tolik miluji. Třenové zuby v tom případě jen pomáhají přepravovat do žaludku, kde ten hodný knedlíček rozloučím se slovy: "Ať ti je lehce zem!"

Nadřízení – stoličky a moláry

A teď se dostáváme k zabijákům v ústní dutině, které většinou zapříčiní největší starosti - stoličky a moláry. O stoličkách se často vypráví hororové příběhy a nejedna spisovatelka by z jejich povestí dokázala vykřesat sáhodlouhé romány. Jsou to vlastně moláry, které se objevují až na konečku každé zubní řady. Měli bychom mít tři moláry na každé straně obou čelistí, což dělá celkem dvanáct zubů. Mají vpádovou žvýkací plochu a pomáhají rozdrtit potravu na velmi malé kousky. Jsou to také zuby, které nejčastěji trpí zubním kazem, a proto je třeba jim dávat dvojnásobnou pozornost. A jak jsem již zmínila, moudráky jsou zvláštní případ molárů, které občas prostě nemají kde růst, a tak je nutné je odstranit.

Jak o své bojovníky pečovat

Všechny ty zuby v naší pusince potřebují pravidelnou péči a údržbu, aby byly silné a zdravé. No řeknu vám, se správnou hygienou je to jak s jahodovým dortem - je to slast ať už jej konzumujete, nebo se jím krásně jen tak mlsně kocháte. Já si vždy říkám, že raději strávím o několik minut déle v koupelně při čištění zubů, než nespočtem hodin u zubaře. A když si myslím na tu vrtací frézu, brrr! Nezapomínejte na to, že zuby potřebují kromě klasického kartáčkování i doplňkovou péči - mezizubní kartáčky, zubní nit, ústní vody. A co se týče frekvence, ideal je čistit si zuby minimálně dvakrát denně, ráno a večer. Naše Dana už si krásně sama pečuje o zoubky a dokonce se někdy při tom hře - což mě vždy dokáže pobavit a zároveň potěšit.

Zábavné fakty o zubech

A na závěr pár zábavných faktů. Víte, že otisk zubů je tak jedinečný jako otisk prstu? To znamená, že žádné dva lidé (ani identičtí dvojčata) nemají úplně stejný otisk zubů. A má se za to, že první zubní kartáček vznikl v Číně, vyrobený z bambusu a prasečích štětin. A poslední perlička - zubní sklovina je nejtvrdší látka lidského těla, ale i tak se může rozložit, pokud se jí nedostane správná péče. A teď mi povězte, zvládli byste poté to všechno říct bez zazubení se a bez malého úsměvu nad vlastní zubní řadou? Ach jo, naše zoubky, ty radosti a strasti života.

A takhle, přátelé, jsme se postupně prokousali anatomií našeho chrupu. Od prvních zoubků až po ty moudráky, co občas řeší jen zubař. Nezapomeňte, jaké má každý zub jméno, a hlavně jak o ně pečovat. A kdo ví, třeba při příštím focení na rodinné oslavě už nebudete říkat jen "sýr", ale i nějaký ten zubní termín. A teď už jen zbývá popřát vám pěkný zbytek dne a nechť vám zubní víly přinesou samé zdravé zoubky!