Jak si čistit zuby zubní nití?

Jak si čistit zuby zubní nití? zář, 27 2023

Proč Je Důležité Používat Zubní Nit?

Tak jako většina z vás, i já jsem kdysi podcenila význam používání zubní nitě. Ale pokud mi dovolíte, ráda bych se s vámi podělila o to, jak se mi tento názor změnil. A to vše díky jedné návštěvě u zubaře, kdy jsem dostala závažnou lekci, která mi oči otevřela do světa zubní hygieny. Návštěvu mi zprostředkovala moje dcera Zuzana, která je velkým zastáncem správné ústní hygieny.

Tajemství Pružnosti a Flexibility Nitě

Možná jste to ještě nevěděli, ale jedna z nejdůležitějších vlastností, kterou by měla zubní nit mít, je její pružnost a flexibilita. Jak může nit takovou flexibilitu nabídnout, ptáte se? Dobrá otázka! Měla jsem tu příležitost položit tuto otázku svému zubaři během jedné z našich návštěv (a také při řadě jiných příležitostí, jelikož se mi zdá, že má s jeho práci vášnivý vztah!). A já jsem byla celkem překvapena, když jsem se dozvěděla, že se kvalita zubní nitě hodnotí podle toho, jak dobře se přizpůsobí mezerám mezi zuby. Tedy jak je schopna se šetrně vloudit do těch nejtěsnějších skulin.

Typy Zubní Nitě a Jejich Specifické Vlastnosti

Každý z nás má specifické potřeby a preference, když jde o péči o naše ústa. A to platí i pro zubní nit. Existuje několik typů zubní nitě, které odpovídají různým potřebám. Například já osobně mám ráda voskovanou nit, protože je kluzká a snadno se mi manipuluje s ní mezi zuby. Kromě toho existuje také nevoskovaná nit, která může být vhodná pro ty, kteří mají široké mezery mezi zuby. A pak je tu ještě nit s chutí, ideální pro ty, kteří hledají malou motivaci navíc k čištění zubů.

Jak Správně Čistit Zuby Nití

Mnozí z vás možná zvažujete začít používat nit, ale nevíte, jak na to. Ani moje dcera Zuzana nevěděla, jaká je správná technika, než jí to ukázal zubař. Je jednodušší, než si myslíte! Posněte si nit kolem prstů, zasuněte ji mezi zuby a jemně čistěte nahoru a dolů. Je důležité se soustředit na pročišťování celého povrchu zubu, včetně jeho zadní strany.

Nesporné Výhody Používání Zubní Nitě

Používání zubní nitě může být o trochu skličující na začátku, ale věřte mi, stojí to za to. Máte právo se ptát, proč byste měli začít používat nit, když už tak každý den čistíte zuby kartáčkem. Když čistíte zuby kartáčkem, odstraníte plak z předních a zadních ploch zubů. Ale co mezery mezi zuby? Tam se často ukládá plak, který může způsobit zánět dásní a dokonce zubní kaz. Zubní nit může pomoci tento plak odstranit.

Tipy pro Efektivní Použití Zubní Nitě

Pokud chcete dosáhnout nejlepších výsledků, existují určité triky a tipy, které byste měli sledovat. Například vždy se snažte nit vklouznout mezi zuby co nejjemněji, aby nedošlo k poranění dásní. Dále je důležité používat dostatečnou délku nitě - zhruba 45 cm, což zaručuje, že budete mít dostatek čerstvé nitě pro každý zub. A nakonec, zařaďte čištění zuby nití do svého denního rituálu - ideálně dvakrát denně, ráno a večer.

Běžné Chyby při Používání Zubní Nitě

Věděli jste, že můžete udělat spoustu chyb při používání zubní nitě? Ano, je to pravda! Jednou z nejběžnějších chyb je chtít být příliš rychlí. Pamatuji si, jak jsem se poprvé snažila používat nit a byla jsem frustrovaná, že mi to trvá tak dlouho. Ale nakonec jsem si uvědomila, že kvalita je důležitější než rychlost. Další běžnou chybou je použití příliš krátké nitě. To může vést k tomu, že se nit roztrhne nebo že se nečistoty jen přesouvají z jednoho místa na druhé, místo aby se odstranily. Je také důležité používat nový kousek nitě pro každý zub, aby se nepřenášely bakterie mezi různými zuby.