Kdo může dělat dentální hygienu?

Kdo může dělat dentální hygienu? srp, 26 2023

Kdo jsou ti, kteří můžou dělat dentální hygienu?

Jednou z nejdůležitějších věcí, které byste měli vědět o dentální hygieně, je to, kdo ji může provádět. Je to otázka, která se v mnoha hlavách točí kolem dokola a dokola jako nekonečná karusel. A já, Kristýna, také hrdá maminka dvou nádherných dětí - Kláry a Radima, jsem se tentokrát rozhodla pro vás tuto otázku zodpovědět. No, ne, neobávejte se, nebudu vám povídat příběhy o tom, jak jsem se já nebo moje děti vydaly na cestu stát se dentálním hygienikem. Ale bude to zábavné, slibuju!

Dentální hygienici - mistři v oblasti ústní péče

Takže základní odpověď na to, kdo může dělat dentální hygienu, je jednoduchá. Dentální hygienici. To jsou ti, kteří byli vzděláni, proškoleni a vyškolováni v tom, jak pečovat o naše zuby. Ale pokud myslíte, že to je vše, co k tomu je potřeba, omyl - jsou to opravdoví mistři v oblasti ústní péče. Potřebovali pro to dlouhé hodiny studia, pracovní zkušenosti a získání potřebných licensí a certifikací. A k tomu ještě tu energii, touhu a odhodlání dělat to nejlepší pro naše zubečky.

Složitější odpověď - kdo skutečně může dělat dentální hygienu?

Ale samozřejmě, že existuje také složitější odpověď na toto téma. Protože zatímco je to pravda, že dentální hygienici jsou hlavními hrdiny na poli dentální hygieny, nemusí to vždy být ti jediní, kdo mohou dělat dentální hygienu. Například v některých zemích jsou kromě dentálních hygieniků na tomto poli aktivní také dentální asistenti. Samozřejmě, že jejich úloha a kompetence mohou být omezené ve srovnání s těmi, kteří věnovali svůj život studiu dentální hygieny, ale jejich práce je také důležitá a jejich příspěvek je v péči o vaše zuby neocenitelný.

Dentální hygiena a jak si s ní poradit doma

Přestože mám v úmyslu se dnes zaměřit hlavně na profesionální dentální hygieniky, nemohu nezmínit jeden z našich nejdůležitějších spojenců v péči o ústní hygienu - sami sebe. Ano, čtete správně. Protože i když dentální hygienici jsou skvělí a jejich práce je nesmírně důležitá, nikdo nám nedokáže tak dobře pečovat o naše zuby, jako to dokážeme my sami. No řekněte, kdo jiný by měl větší zájem na tom, aby naše zuby zůstaly krásné, zdravé a pevně zakotvené v našich ústech než my sami? Kdo jiný by měl být tak odevzdaný tomu, aby se postaral, že naše ústa zůstanou tak čistá, jak to jenom je možné? No jasně, je to zrovna ta osoba, kterou vidíte, když se podíváte do zrcadla!

Dentální hygiena a děti

A protože jsem zmiňovala děti, nemůžu nemluvit o důležitosti dentální hygieny u dětí. Děti, tak jako moje malé poklady Klára a Radim, jsou na začátku své cesty k ústní zdraví. A přestože jako rodiče můžeme udělat mnoho pro zachování zdravých zubů našich dětí, roli v tom hraje také dentální hygienik. Jen myslím, že je důležité připomenout, že i když je naše péče o dentální hygienu důležitá, je také důležité nezapomínat na pravidelné návštěvy u dentálního hygienika. Ať už jste rodič nebo ne, měli byste pravidelně navštěvovat dentálního hygienika, abyste se ujistili, že vaše zuby zůstanou zdravé a silné co nejdéle to jenom jde.