Maxilofaciální chirurgie: Jak se změnila v průběhu let?

Maxilofaciální chirurgie: Jak se změnila v průběhu let? srp, 10 2023

Úvod do Maxilofaciální chirurgie a její vývoj

Jak již je v názvu článku zřejmé, dnešním tématem bude maxilofaciální chirurgie - nebo jinak řečeno chirurgie obličeje, čelisti a úst. Většina z nás má šanci přijít s touto oblastí medicíny do styku pouze na filmovém plátně nebo možná v televizní dokumentární sérii. Ale pravdou je, že maxilofaciální chirurgie je důležitým a fascinujícím oborem, který se během desetiletí velmi vyvinul.

Většina lidí se setká s maxilofaciální chirurgií při plánovaných zákrocích, jako jsou například odstraňování zubů moudrosti. Tato oblast medicíny se ale zabývá i mnohem komplexnějšími případy, například rekonstrukcí čelisti po úrazu nebo nádorovými onemocněními. Ale jak se z oboru, který zahrnoval pouze několik základních zákroků, stala tak sofistikovaná věda?

Prvopočátky Maxilofaciální chirurgie

Když se ohlédneme do historie, maxilofaciální chirurgie má kořeny v antickém Řecku, kdy lékaři, jako byl Hippokratés, začali studovat strukturu a funkce čelisti a úst. I přes skutečnost, že jejich metody byly mnohdy velmi primitivní (představte si například vytrhávání zubů bez anestezie), položili základ pro budoucí vývoj tohoto oboru.

Pokud mě máte za nějakou odborníci na historii medicíny, musím vás zklamat. Všechny tyto informace jsem se dozvěděla při nedávné rodinné návštěvě muzea. Moje děti byly v šoku, když viděly tyto "vintage" nástroje. Zvlášť Oskar měl pocit, že se ocitl v hororovém filmu. Ale modliť se, ať nepotkají takové nástroje v reálu, není potřeba. Medicína se za posledních 2000 let posunula o úctyhodných pár levelů výš.

Zlom ve vývoji Maxilofaciální chirurgie

Vývoj maxilofaciální chirurgie se opravdu rozjel v 19. a 20. století. Tehdy došlo k značným pokrokům v anestezii, což umožnilo provádět komplikovanější a delší operace. Ta doba přinesla například metody pro léčení patologických stavů, jako jsou cysty nebo nádory čelisti.

Dalším velkým pokrokem bylo zavedení rentgenových paprsků, které umožnily chirurgům vidět "do" pacienta - a tedy přesněji plánovat operace. A co teprve vynález počítačové tomografie v 70. letech! To přineslo do oboru skutečnou revoluci a považuji ho za jeden z největších milníků v dějinách medicíny. Ale to už běžím příliš rychle. Vše postupně.

Moderní Maxilofaciální chirurgie

Přejděme do současnosti. Jak vypadá maxilofaciální chirurgie dnes? Moderní technologie, jako jsou 3D tiskárny a virtuální realita, umožňují lékařům doslova vytvořit model pacientovy hlavy a předem "procvičit" operaci. Je to jako hra na videohry, jen s výrazně vyššími sázky. Díky těmto technologiím mohou lékaři dosáhnout mnohem lepších výsledků a minimalizovat rizika.

Možná si říkáte, že to je všechno moc pěkné a zajímavé, ale že vás to vlastně nijak netýká. To byste se ale mohli mýlit. Tyto pokroky se týkají nás všech. Své o tom ví i můj manžel David. Před pár lety měl totiž obličejový úraz a musel podstoupit právě maxilofaciální operaci. Nebylo to lehké období, ale díky skvělé péči a moderním technologiím je dnes David zase fit a bez následků.

Budoucnost Maxilofaciální chirurgie

Kam se bude maxilofaciální chirurgie vyvíjet v budoucnu? Pokrok v oblasti genetiky a buněčné biologie může přinést nové možnosti léčby. Už dnes se pracuje na pokrocích v oblasti regenerativní medicíny, která by mohla umožnit obnovu poškozených nebo ztracených částí obličeje bez nutnosti transplantace.

O těchto a dalších novinkách v oblasti maxilofaciální chirurgie budeme samozřejmě pokračovat informovat. Ale mějte na paměti, že lékaři a vědci neustále pracují na tom, aby nám poskytli tu nejlepší možnou péči. Ať už potřebujete odstranit zub moudrosti nebo projít složitou rekonstrukcí obličeje, můžete si být jisti, že jste v dobrých rukou.

A pokud nejste zrovna z Brna, nebojte, naši furry členové rodiny - Max a Luna - vás s radostí přivítají pokud se rozhodnete navštívit nás. Samozřejmě jen pokud jim právě nedostává únavový syndrom z tolika informací o maxilofaciální chirurgii jako mě!