Mezera mezi zuby: Módní trend nebo zdravotní problém?

Mezera mezi zuby: Módní trend nebo zdravotní problém? lis, 7 2023

Co je to mezera mezi zuby?

Víte, co znamená "diastema"? Pokud patříte k těm, kdo měli tu čest se s tímto termínem setkat až nyní, nejste na tom vůbec špatně. Diastema je odborný výraz pro mezeru mezi zuby, a věřte či ne, pro některé lidi je to skutečný módní trend. Vždyť kdo by neznal slavnou modelku Lauru Stone, která díky meziměstočkové diastemě vypadá kouzelně jedinečně? Je pravdou, že tato mezerka může dodat tváři nezaměnitelný vzhled, ale rozhodně toto téma nezůstává pouze na povrchu estetických kritérií.

Diastema: módní trend nebo zdravotní problém?

Než se pustíme do podrobnějšího rozebírání, zda je tato "krása" spíše břemenem nebo požehnáním, dovolte mi svou zkušenost. Jak známo, mám dvě úžasné děti, Kláru a Radima. Klára, ta mi přišla jednoho dne ze školy s velmi vážným výrazem a sdělila mi, že 'její nejlepší kamarádka má mezery mezi zuby a že je to teď velmi módní'. Musím přiznat, že mě tato informace překvapila, protože v minulosti byla tato 'vlastnost' spíše motivem pro posměšky. Nicméně jak víme, vše se mění a diastema je dnes považována za módní trend.

Je mezera mezi zuby skutečně zdravotním problémem?

Na druhou stranu je důležité upozornit na to, že diastema může být i indikátorem určitých zdravotních problémů. Vzpomínám si na jeden nezapomenutelný případ, kdy David, můj manžel, u svého pacienta objevil nevysvětlitelnou mezeru mezi zuby. Po dalším vyšetření zjistil, že je způsobena nesprávným umístěním frenula, což je tkáň spojující horní ret s dásní. To vede k neobvyklému odstupu mezi zuby a může způsobovat potíže s mluvením, žvýkáním a v některých případech dokonce s dýcháním.

Prevence a řešení problému

Jistě mě nyní mnozí z vás zvídavě poslouchají, jaké jsou možnosti řešení tohoto 'problému'. Nuže, první krok je jasný - nenechejte si od nikoho namluvit, že toto je cosi, co se musí 'opravit'. Vždyť každý z nás je jiný a to je přeci to, co nás dělá jedinečnými! Atomová, moje kočka Mína, má zdárně asymetrické skvrny a je to jedna z jejích nejroztomilejších vlastností! Vraťme se ale zpět k otázce řešení. Pokud dojde k rozhodnutí, že diastema narušuje zdraví nebo sebefunkci, existuje mnoho způsobů, jak s tímto problémem pracovat. Mladší děti, jako je můj syn Radim, často vyžadují ortodontickou léčbu za použití rovnátek. U dospělých je možné využít některé z moderních kosmetických zubních procedur, jako je bonding, facety nebo zubní korunky, aby se dosáhlo žádoucího výsledku.

Diastema: Moje konečné stanovisko

A co já? Jak se na tuto věc dívám? Upřímně řečeno, miluji svou dceru Kláru i s její drobnou mezerkou mezi zuby, kterou považuje za svůj 'módní doplněk'. Na druhé straně, jako rodič, by mě zajímalo, zda tato mezerka není důsledek nějakého zdravotního problému. Proto jsem se setkala s odborníkem a nechala Kláru vyšetřit. Koneckonců, každá změna v našem těle by měla být důkladně zkontrolována, aby se předešlo nežádoucím důsledkům. Proto vás také vyzývám, pokud jste si všimli nějakých změn v uspořádání vašich zubů, navštivte zubního lékaře. Maximálně tak budete mít potvrzeno, že jste skvěle módní, pokud ne, alespoň se včas setkáte s případnými zdravotními obtížemi. Já se teď chystám na procházku s naším pejskem Maxem, doufám, že jste si tento článek užili a získali z něj něco hodnotného.