Proč černý zubní kámen není jen kosmetický problém

Proč černý zubní kámen není jen kosmetický problém srp, 13 2023

Proč byste měli brát černý zubní kámen vážně

Nedávno jsem s Davidem seděla v obýváku a sledovala, jak se naše kočka Mína snaží dostat do pusy kousek sušeného masa, který jí dala Klára jako pochoutku. Usmívala jsem se na ni, jak se snaží a přitom nemohla nevnímat, že Mína má na zubech cosi černého. S námi je Mína už několik let a ještě nikdy mi nešlo do hlavy, proč někteří domácí mazlíčci mají tento problém. Ano, jedná se o černý zubní kámen. A možná vám to přijde překvapivé, ale černý zubní kámen není výhradní problém našich čtyřnohých přátel. Může se objevit i u nás lidí a rozhodně s ním není radno zacházet po lehké stránce. Není to jen kosmetický problém, o němž se nemluví.

Co je to vlastně černý zubní kámen?

Na úvod by bylo vhodné si objasnit, co vlastně je ten černý zubní kámen. Nejde o nic jiného než o mineralizovaný plak, který se tvoří na povrchu zubů. Ten plak je naprosto normální a vzniká, když se spojí bakterie, které se nachází ve vaší puse, s jídlem, které konzumujete. Tento mix následně reaguje se slinami a vytvoří se na zubech tenký povlak. Pokud nečistíte zuby pravidelně a důkladně, může dojít k tomu, že se tento povlak mineralizuje a tvrdne, což vede k vytvoření zubního kamene. A když je ten zubní kámen dlouho neodstraněný, může se postupem času zbarvit do černé.

Jak se černý zubní kámen projevuje?

Jestli se ptáte, jak poznat, zda máte černý zubní kámen, odpověď je jednoduchá. Projevuje se především změnou barvy zubů. Zuby mají mít zdravou a čistou barvu, pokud se objeví na nich černé skvrny nebo pruhy, je velmi pravděpodobné, že se jedná o zubní kámen. Tento jev je klíčový a důležitý signál, který nám říká, že bychom měli navštívit zubaře.

Prevence a řešení tohoto problému

Prevence je vždy lepší než léčba, takže mějte na paměti, jak důležité je pravidelné a důkladné čištění zubů, používání zubního nitra a pravidelné návštěvy zubaře. Ale co když už máte černý zubní kámen? Nejlepším řešením je jít k zubaři. Ten by měl být schopen odstranit zubní kámen profesionálním vyčištěním zubů. Nebojte se, toto čištění by nemělo být bolestivé. Pokud máte strach ze zubaře, rada na závěr - hluboce dýchejte a přemýšlejte o něčem příjemném. Třeba o tom, jak náš pes Max radostně běhá po zahradě s klackem v tlamě.

Při psaní tohoto textu mi došlo, jak důležité je věnovat péči o ústní dutinu. Možná to není to nejzábavnější na světě, ale je to nutné pro naše zdraví. David, Klára a Radim to už také vědí. A co vy? Buďte opatrní a pečliví. A pamatujte, černý zubní kámen je známkou, že nečistíte zuby dostatečně do hloubky a že byste se měli věnovat péči o ústní dutinu náležitě.