Proč mi padají zuby? Příčiny a řešení problémů s vypadáváním zubů

Proč mi padají zuby? Příčiny a řešení problémů s vypadáváním zubů led, 5 2024

Úvod do problematiky vypadávání zubů

Když mi poprvé začal vypadávat zub, byla jsem překvapená a úplně vykolejená. S vědomím, že jsem dávno překročila věk, kdy se to dít normálně mělo, se mnou to zatřáslo. Jste na stejné lodi? Pak jste na správném místě. Vypadávání zubů je téma, které děsí nejednoho z nás a o to je důležitější se mu věnovat naplno. Protože, ruku na srdce, kdo chce skončit s falešným úsměvem dříve, než se dožije zralého věku rostliny zamotané ve vlastních kořenech. Asi nikdo, že? Tak půjďme na to. V tomto článku probereme vše od A až do Z a možná najdeme příčinu ještě před tím, než zjistíme, jak takový pes v noci chrape.

Stres a ústní hygiena – dvouhlavá saň

Nemůžu si pomoci, ale k vypadávání zubů mám osobní vztah. Znáte ten pocit, když máte tolik starostí, že se vám zdá, jako by se vám doslova rozpadal svět pod nohama? A jako bonus se ukáže, že se vám rozpadá i úsměv na tváři. Opravdu vtipná situace. Můžu se vsadit, že má pes Max méně starostí a jeho zuby jsou v lepším stavu než ty moje. Jeho jediný stres je rozhodování, zda první honit kočku Lunu nebo pronásledovat svůj ocas. Zatímco já sedím hodiny v práci, čelím nekonečným deadlinům, a můj stres je na maximum. A stres, dámy a pánové, je jeden z hlavních viníků vypadávání zubů.

Nedostatečná výživa – zoubek nemá šanci

Co dodat k tématu výživy? No, u nás doma je to boj. Oskar by jedl jen sladkosti, David občas zapomene na to, že zelenina existuje a já? Já se snažím držet rodinnou loď nad vodou (jak s jídelníčkem, tak s vlastním zdravím). Ale víte co? Nedostatečná výživa opravdu může změnit zdravé zuby v malé katastrofické oblasti. A kdo by chtěl být ten archeolog, co by je zkoumal? Vápník, fosfor, vitamíny – na tohle všechno bychom neměli zapomínat.

Genetické předpoklady – nevina ani vlastního Maxe

Když už mluvíme o genetice, připomíná mi to vždycky můj první ganglion. Víte, co je to ganglion? Takový malý bulík na zápěstí, který by vás měl přeneseně varovat, že něco není v pořádku. A víte co? Byl to dárek mojí rodiny, genetický dárek, takový malý pozdrav prababičky. Stejně to může být i s vašimi zuby. Pokud jim genetika nebyla nakloněna, pak ani pravidelné kartáčkování a žvýkání mrkve vám nezajistí zuby jako z reklamy. Ale nevěšte hlavu, jsou i jiní členové rodiny, jako třeba půvab a šarm, které můžete zdědit a ty si v ústech určitě necháte.

Zranění a neštěstí – dárek schovaný v neštěstí

Nechci malovat čerta na zeď, ale kolikrát jsem si řekla, že bych měla být opatrnější. A víte jaké je moje oblíbené úsloví? Když se najde správná chvíle, klidně si způsobte trochu neštěstí. No dobře, přiznávám, že je to trochu morbidní a ne, toto není radou, jak si uchovat zuby. Zranění ústní dutiny nebo přímý úder do obličeje může být přímou příčinou vypadávání zubů. Můj manžel David je živým důkazem – když byl malý, tak si hrál na superhrdinu a skončil s vyraženým zubem. Co vám budu povídat, někdy se prostě nedá vyhnout neštěstí.

Kouření a alkohol – nejlepší nepřátelé

Tohle je večírek, na který byste neměli přijít. Kouřit a pít jak dědek s vycpaným jelenem nad krbem – to je recept nejen na spoustu zábavy, ale i na brzké rozloučení se zuby. Nikotin a alkohol jsou vynikající v útocích na vaši ústní hygienu. Dokáží způsobit paradentózu, která je pro zuby jako psychopatický stalker – nejprve se vám lepí na paty a pak vám vezme vše, na čem vám záleží. A než se nadějete, s úsměvem je to jako s létem comety – jednou za čas ho uvidíte, ale jen na chvíli.

Léky a onemocnění – tichý boj za čistý úsměv

Některé léky mají vedlejší účinky jako extra bonus – bohužel ne v podobě bezplatných letenek na Bali. Mluvíme tady o tom, jak mohou některé medikamenty ovlivňovat stav vašich zubů a psát jim pomalý, ale jistý konec. Osteoporóza, diabetická onemocnění, nebo autoimunitní stavy – to všechno může mít vliv na vaše zuby, jakoby vám chtěl osud říct, že se máte více usmívat na fotografii, protože jednou budou ty zuby historií. A nemluvě o tom, jaký to má dopad na vaše sociální interakce - zkuste se někdy smát bez zubů a uvidíte, jak rychle se na vás lidé přestanou dívat.

Nepravidelná a nedostatečná péče – základní hrnec flops

Máte doma loni zapomenutý vánoční sukulenty, kterým se snažíte nahnat trochu života? Je to přesně jako s vašimi zuby. Když jim nedáte to, co potřebují – pravidelnou péči a dostatek lásky – zamrčí se na vás jako puberťák, kterýmu zakážete o víkendu výstup. Čistění kartáčkem, nitění mezi zuby, odstraňování zubního kamene – ano, je to náročné a nikdo z nás není zubní hygienista schovaný v šuplíku. Ale bez pravidelné péče si vaše zuby najdou jiného majitele – zubaře.

Domácí léčba – když DIY projekty nejsou tou nejlepší volbou

Všichni to známe – na internetu najdete radu na všechno. Od omlazení tváře pomocí avokádové masky až po vylepšení zubů pomocí sody bikarbony a citrónové šťávy. Ale víte co? Ne každá 'udělej si sám' (DIY) metoda je pro vaše zuby to pravé ořechové. Některé domácí kousky jsou pro zuby jako hororový film s příšerami z kanalizace – vypadá to lákavě, ale skončíte se strachem o to, co tam máte schované.

Smutná realita – když už je příliš pozdě

No a sem jsme se dostali, k smutné realitě. Mají vaše zuby poslední šanci nebo je všechno, co vám zbývá, jen hledání kulturně přijatelných možností, které zakryjí to, co se stalo? Pokud jste v tomto stadiu, nebojte se. Svět nekončí a ani váš úsměv se nemusí stát zapomenutou kapitolou ve vašem životě. S moderními zubními implantáty, mosty a zubními protézami je možné, že budete mít úsměv jako filmová hvězda a vaše zuby budou zářit jak koberec na předávání Oscarů.

Jedna věc je jasná – zuby nám můžou vypadávat z mnoha důvodů, a často je to kombinace mnoha faktorů, co způsobí tu poslední kapku do kelímku plného mléka, který povede k vypadnutí. Všechny tyto informace a historky jsou tu, aby vás nejen pobavily, ale především podnítily k přemýšlení. O svých zubech, o svém zdraví a o tom, co všechno skutečně děláte, abyste si udrželi ten pravý, krásný úsměv na tváři.