Zubní hygiena a černý zubní kámen

Zubní hygiena a černý zubní kámen srp, 18 2023 Zubní hygiena a černý zubní kámen

Důležitost pravidelné zubní hygieny

Lidé často říkají, že oči jsou oknem k duši. Osobně si myslím, že to platí i o zubech. Tvé zuby mohou odhalit tolik o tvém životě, například, jak pečuješ o své zdraví, jak často jsi u zubaře, dokonce i to, jaký je tvůj jídelníček. Nejlepším přítelem tvých zubů je pravidelná a správná zubní hygiena. To znamená správné čištění zubů kartáčkem a zubní pastou, používání zubní nitě a ústní vody a samozřejmě návštěvy zubaře co nejméně dvakrát do roka. Mojí osobní vojenskou disciplínou v péči o zuby Kryštof často nazývá "ústní bootcamp".

Vznik a účinky černého zubního kamene

Pokud se nevyhýbáme pravidelnému čištění zubů, setkáme se s neodvratným nepřítelem - černým zubním kamenem. Říkají tomu černý zubní kámen, protože má tendenci mít tmavou barvu, ale není to právě jeho barva, která je nebezpečná. Je to jeho tvrdost a vliv na zdraví úst. Kámen vzniká, když se bakterie v ústní dutině spojí se slinami a zbytky jídla a vytvoří desku. Když tato deska ztvrdne a mineralizuje, tvoří to černý zubní kámen. Ignorování této situace může vést k vážným ústním problémům, zánětu dásní i zubního lůžka, a nakonec může vést i k ztrátě zubů. Kryštofovi jednou kvůli tomu musel být odstraněn jeden z jeho stoliček a můžu vám říct, že to nebyla příjemná zkušenost.

Prevence proti vzniku zubního kamene

Abychom zabránili tvorbě zubního kamene, je třeba, abychom se zaměřili na prevenci. Je to opravdu staré rčení: "Prevence je lepší než léčba." A v případě zdraví zubů se k ničemu přesnějšímu nedostaneme! Preventivní opatření, které můžeme podniknout, jsou mnohé. Kromě již zmíněného pravidelného čištění zubů a používání zubní nitě můžeme také jíst zdravěji. Omezte příjem sladkostí a krmiv, které jsou špatné pro vaše zuby. Také je důležité pít hodně vody, aby se v ústech udržovala vlhkost a aby se oplachovaly zbytky jídla. Režim prevence proti zubnímu kameni je pro mě a Kryštofa klíčovou rutinou večer. Připravíme si zdravou večeři, před spaním se pořádně vykartáčujeme zuby a pak si dopřejeme sklenku vody. Je to takový náš společný rituál.

Odstranění černého zubního kamene

Naprkos našim nejlepším úsilím může dojít k vytvoření zubního kamene. Ale neboj se! Zubní kámen je možné odstranit. To však musí provést zubař, protože domácí metody mohou být nejen neefektivní, ale i nebezpečné. Během tohoto procesu zubař použije speciální nástroje k odstranění zubního kamene jak z viditelné, tak i neviditelné části zubu. Také vám může doporučit, abyste používali ústní vodu, která pomáhá chránit před tvorbou zubního kamene. Kryštof a já pravidelně chodíme k zubaři na kontrolu a čištění zubů, abychom se vyhnuli komplikacím vzniklým z nedbalosti v péči o zuby.