Zubní kámen u dětí: Jak ho odstranit bez návštěvy zubaře?

Zubní kámen u dětí: Jak ho odstranit bez návštěvy zubaře? zář, 7 2023

Co je to zubní kámen a proč jsou děti náchylné k jeho vzniku?

Zubní kámen je pojem, který se nám všem nenápadně dostal do slovníku. Ale co to vlastně je? Zubní kámen je tvrdý nános na zubech způsobený usazeninami z jídla a bakteriemi. A děti? No, děti jsou prostě náchylné k jeho vzniku. S Maxem, mým věrným psem, jsme tomu jednou dost doslova dostali na frak, když jsme se po jedné náročné bitvě s kostičkou cukroví pokusili vyčistit jeho malé, ale rostoucí špičáky. Já vám řeknu,experimencování s pastou pro malé děti a psím zubům nejdě snadno. Ale zpátky k našemu tématu.

Jak zubní kámen u dětí rozpoznat?

Zubní kámen u dětí může být pro rodiče někdy těžší na zjištění. A což teprve pro děti, které rozhodně nemají v plánu strávit hodinu před zrcadlem zkoumání svých zubů. Ale jak to poznat? Můžete hledat znamení jako zbarvení zubů na žluto nebo hnědo, neobvyklý zápach z úst nebo otoky dásní. A věřte mi, že málokterá dítě si plánuje tajnou misi s cílem skrýt všechny tyto znaky.

Prevence zubního kamene u dětí

A teď to hlavní - jak zabránit vzniku zubního kamene u dětí. Důležitá je pravidelná ústní hygiena. Ano, dokonce více než jen ranní a večerní čištění zubů. Nejlepším způsobem je naučit děti, aby si čistily zuby po každém jídle. A v případě, když je to nemožné, pomůže aspoň oplach úst vodou. Nezapomeňte jim také vysvětlit, proč je to důležité. Důležitá je také správná technika čištění zubů, zaměřte se na to, aby děti čistily zuby správným směrem a dostatečnou dobu.

Jak odstranit zubní kámen u dětí doma?

Chci se vám svěřit, domácí odstraňování zubního kamene může být trochu výzva. Ale v žádném případě to není nemožné. Ovšem opatrně, existuje riziko poškození dásní nebo zubní skloviny, proto doporučuji předem konzultovat profesionálního stomatologa.

Vhodné nástroje a metody pro odstranění zubního kamene

Pro domácí odstraňování zubního kamene budete potřebovat několik věcí. Jednou z nich je nástroj na odstraňování zubního kamene, který můžete zakoupit v lékárně nebo online. Tyto nástroje jsou obvykle vyrobeny z nerezové oceli a mají na konci malý háček, pomocí kterého můžete odstraňovat tvrdý nános. Dále je důležité vybavit se zubními pastami a ústními vodami, které obsahují látky pomáhající předcházet vzniku zubního kamene. Nakonec budete potřebovat i trochu trpělivosti a kytici pro maminku nebo tatínka, který vám s tím pomůže.

Bezpečné a přirozené metody pro odstranění zubního kamene

Pokud jste rodič, který se snaží dbát na přírodní přístup, mám pro vás skvělý tip. Jde o jablečný ocet. Jablečný ocet je známý svou schopností pomáhat rozpouštět zubní kámen. Stačí jednoduše smíchat lžičku jablečného octa s půl sklenice vody a tuto směs použít jako ústní vodu. Ale opatrně, ocet je kyselý a může poškodit zubní sklovinu, takže ho používejte v mírné formě a vždy důkladně vypláchněte ústa vodou.

Poslední tipy a rady pro odstranění zubního kamene

Nakonec bych rád sdílel několik posledních tipů a rad. Prvním je stravování. Víte, že existují potraviny, které mohou přispět k tvorbě zubního kamene, jako například sladkosti, alkohol nebo káva. Ale na druhé straně jsou potraviny, které mohou předcházet jeho tvorbě, jako například mrkev, jablka nebo celer. Také nepodceňujte sílu zubních nití, které mohou dostat na místa, kam se kartáček nedostane. A co je nejdůležitější - dbejte na pravidelné navštěvy zubaře, ať už se vám to líbí, nebo ne. Zubaři dokážou odhalit problém v rané fázi a předcházet tak zbytečným komplikacím.