Jak bolí zub moudrosti?

Jak bolí zub moudrosti? lis, 7 2023

Zub moudrosti, náš zákeřný přítel

Možná se ptáte, proč vůbec máme zuby moudrosti? Jsou to přežitky z dávných dob, kdy naši předkové žvýkali tuhé potraviny jakými byly například ořechy, kořeny nebo maso. Náš moderní jídelníček je mnohem měkčí a zuby moudrosti již nejsou zapotřebí. Z tohoto důvodu bývají často zdrojem problémů.

To bolí! Jak poznat bolest zubu moudrosti

Bolest zubu moudrosti je zpravidla skutečně intenzivní a nemilosrdná. Může se projevovat jako ostrá nebo tupá, konstantní nebo periodická a dotýkat se může celé strany obličeje, krku a dokonce i ramene. Bolest je obvykle nejintenzivnější v místě, kde zub prochází dásní.

Tipy na zvládnutí bolesti

Existují různé metody, jak zmírnit bolest zubu moudrosti. Někteří si pomohou ledem, který nanesou na bolestivé místo, jiným zase pomůže oplachování úst teplou vodou se solí. A pokud se bolesti stále nezbavíte, možná bude nezbytný návštěva u zubaře.

Od svádění bitvy k chirurgickému zákroku

Někdy se zub moudrosti snaží prorazit dásen, ale prostě nemá dostatek místa. To může vést k tomu, že se začne naklánět a tlačit na ostatní zuby, což může být mimořádně nepříjemné a dokonce vést ke vzniku zánětu. V takových případech je nejlepším řešením odstranění problémového zubu.

Preventivní návštěva u zubaře

Úžasné je, že se zub moudrosti může prozradit ještě dříve, než si ho všimnete. Zubaři dokáží z rentgenu poznat, jestli budou s rostoucím zubem moudrosti problémy. Proto je důležité pravidelně docházet na preventivní prohlídky.

Jak se připravit na odstranění zubu moudrosti

Odstranění zubu moudrosti může být jednoduchý zákrok, ale i komplikovanější operace. Vždy je důležité poslechnout rady ošetřujícího lékaře, a být připravený na určitou dobu rekonvalescence. Je dobré si předem zařídit volný čas po zákroku, abyste mohli v klidu regenerovat.

S čím počítat po zákroku

Po operaci pravděpodobně pocítíte určitou bolest a opuch, ale ty by měly v průběhu několika dnů odeznít. Obvykle dostanete od lékaře léky na bolest a návod, jak se starat o operační ránu. Je důležité dodržovat lékařské pokyny, aby se zbytečně neprodloužila doba hojení.

Strach ze zubaře je přirozený, ale nezbytný

Pokud jste jako já, pravděpodobně se již při pouhé zmínce o slově "zubař" začnete třást. Ale jestli mě může něco utěšit, tak to, že dnešní zubaři už téměř nikdy nepoužívají ty otřesné vrtačky, které jsme si pamatovali z dětství. Dnes probíhá mnoho procedur bezbolestně a bez stresu. A jen abychom byli spravedliví, moje strach ze zubaře je čistě iracionální. Nikdy jsem u zubaře nezažila něco opravdu strašného. Ale představa o tom, co by se mohlo stát, mi přináší mnohem více strachu, než skutečný zákrok samotný.

Příběh z mého života

A teď k tomu příběhu. Asi tak před rokem jsem začala pociťovat svižnou bolest na pravé straně dolní čelisti. Nejdříve jsem si myslela, že se mi něco zakouslo mezi zuby, ale po několika dnech se bolest stále zvyšovala. A tak jsem to už nevydržela a s obavou jsem zamířila k zubaři.

Po krátkém vyšetření zjistil, že můj zub moudrosti začíná narušovat ostatní zuby a vytváří místo pro bakterie. Po vyslechnutí možností a poté, co mi zubař ujistil, že to bude bezbolestné, jsem souhlasila s tím, že mi zub odstraní. Zákrok trval asi hodinu, ale mohu vám říct, že to byl ten nejlépe strávený čas u zubaře. Bolest po operaci byla minimální a po několika dnech jsem byla úplně v pořádku. A nejlepší na tom všem? Už nikdy nemusím znovu prožívat tu bolest, kterou způsobil můj zub moudrosti.

Takže pokud někdo z vás trpí na bolest zubu moudrosti, vězte, že nejste sami. A věřte mi, že navzdory všemu strachu, je odstranění zubu moudrosti taková úleva. Takže chlapci a dívky, nebojte se! Bojte se bolesti zubu moudrosti, ale nebojte se jeho odstranění. V konečném důsledku je to opravdu to nejlepší, co pro svůj úsměv můžeme udělat.