Jak poznat Kolemčelistní zánět?

Jak poznat Kolemčelistní zánět? zář, 21 2023

O co jde u Kolemčelistního zánětu?

Znáte ten pocit, když se vám zasekne čelist během pokusu ozvat? Nebo ten pocit, když máte pocit, že máte obrovský míč v ústech, který nejde ani polykat, ani zvracet? Tyto příznaky mohou být známkou takzvaného Kolemčelistního zánětu.

Kolemčelistní zánět je podmínka, která ovlivňuje klouby čelisti, což může způsobit bolest a omezené pohyblivosti. A mohu vám říci, nezní to jako zábava! Ale nebojte se, pokud máte některé z těchto příznaků, neznamená to nutně, že trpíte tímto stavem. Je však důležité být jeho příznaky schopen rozpoznat. Pojďme se tedy podívat, jaké příznaky vlastně Kolemčelistní zánět má.

Příznaky Kolemčelistního zánětu

Příznaky Kolemčelistního zánětu mohou být různé a odlišné u každého jedince. Mezi nejčastější patří: ublížení při otevírání úst, bolest v oblasti čelistí, otoky tváří nebo citlivost čelisti. Můžete mít také pocit, že vaše čelist "kliká" nebo "přeskakuje", když ji otevřete široko. Toto klikání může být někdy tak hlasité, že to slyší lidé kolem vás - to je určitě zábavnou stránkou věci, pokud máte smysl pro humor jako já!

Nezapomeňte, že přestože mohou být tyto příznaky nepříjemné, nejsou nebezpečné a nelze je považovat za důvody k panice. Jsou to však jisté známky, že byste měli vyhledat lékaře a zjistit, co se děje.

Co způsobuje Kolemčelistní zánět?

Existuje mnoho různých příčin Kolemčelistního zánětu, včetně stresu, napětí svalů, vrozených abnormalit v kloubu a dokonce i osteoartritidy. A ano, můžu vám potvrdit, že stres je velký faktor. Ze zkušenosti vím, jak to je mít dva malé batolata pod nohama - moji miláčci Klára a Radim. Ale to je příběh na jiný den!

Abychom byli jasní, ne všechny příčiny jsou tak závažné. Někdy může být vaše čelist jen nadměrně unavená nebo napjatá - například když jste se přetrhly ze smíchu nad nějakým opravdu dobrým vtipem. Ale pokud máte opravdu bolesti, rozhodně jděte k lékaři. Raději předcházet než léčit, jak se říká.

Diagnostika Kolemčelistního zánětu

Diagnostikování Kolemčelistního zánětu může být někdy komplikované, protože příznaky se mohou lišit a mohou být spojeny i s jinými zdravotními problémy. K diagnostice se často používá fyzické vyšetření, rentgenové záření a někdy dokonce i počítačová tomografie (CT). Vše za účelem co nejpřesnějšího zjištění, co mohlo způsobit ony bolesti.

Ale nemějte strach, všechny tyto procedury jsou bezbolestné a pomohou lékaři zjistit, co se děje s vaší čelistí. A pokud se bojíte rentgenů, uklidněte se - to je opravdu jen malý moment, a pak - hop! - a máte to za sebou.

Léčba Kolemčelistního zánětu

Věděli jste, že existuje mnoho účinných možností léčby pro Kolemčelistní zánět? Možná budete překvapeni!

Jádrem léčby jsou léky na předpis, které zmírní bolest a zánět. K nim mohou patřit nesteroidní protizánětlivé léky jako ibuprofen, léky předepsané lékařem a v některých případech i fisikální terapie. Já osobně se dříve cvičení na fyzioterapii věnovala a musím říct, že je to opravdu zázračná věc!

Kromě léčení léky je také důležité se naučit správné techniky, jak napnout a uvolnit své čelistní svaly, a samozřejmě se naučit, jak řídit svůj stres. A to znamená pro mnohé z nás, naučit se říci NE. A věřte mi, já vím, jak těžké to může být.

Prevence Kolemčelistního zánětu

Ačkoli se Kolemčelistní zánět nelze vždy předcházet, existují určité způsoby, jak minimalizovat riziko jeho výskytu. A mezi ty patří - připravte se, tady přichází další zábavný fakt - vyhýbání se tvrdým potravinám, jako jsou ořechy nebo tvrdé bonbony! Tvrdé potraviny mohou totiž zvyšovat napětí na vašich čelistních kloubech.

Mimochodem, moje dcera Klára miluje tvrdé bonbony, a tak jsem jí musela vysvětlit, proč je lepší jíst něco měkčího. Tak jsem jí řekla, že tvrdé bonbony můžou způsobit, že její ústa budou "příliš unavená". A teď jí raději kupuji měkké bonbony. Takže moje rada pro vás: Měkké je nové tvrdé!

Uzavírejme to s tím, že zdraví je na prvním místě a že je důležité věnovat pozornost našim tělům. Kolemčelistní zánět může být nepříjemný, ale důležité je, že je léčitelný. Tak buďte pozorní a dbáte na příznaky, které by mohly naznačovat, že s vaší čelistí něco není v pořádku. A pamatujte, předcházet je vždy lepší než léčit!