Proč se tvoří zubní kaz?

Proč se tvoří zubní kaz? zář, 1 2023

Co skutečně způsobuje zubní kaz?

Je tantra přílivů emocí a vzdělanosti, jak když my, inteligentní bytosti, bojujeme se svou neochotou přijmout fakt, že zubní kaz je nevyhnutelnou součástí našeho života. Nezalekněte se, ale ano, zubní kaz je obecně způsoben hromaděním bakterií v našem ústech. Tyto bakterie, obvykle Streptococcus mutans a Lactobacillus, kvasí cukry a škroby, které jíme, a produkují kyseliny, které poškozují zubní sklovinu. Není to skvělá zpráva? Ale ještě stále mám pár zajímavých informací na talíři!

Role naší stravy v tvorbě zubního kazu

Možná si myslíte, že chodíte k zubaři často, a on vám také říká, abyste jedli méně cukru. A měli byste na to, co říká, dát pozor (ano, mám na mysli tebe, miláčku, který rád jí sladkosti). Ale víte, proč vlastně cukr způsobuje zubní kaz? Bakterie, které žijí v našich ústech, milují cukr. Když jíme potravinu bohatou na cukr, bakterie se rozmnoží, vytvoří více kyseliny a tím nám poškodí zuby. A to ještě nemluvím o skutečnosti, že cukr je jako mor pro naše tělo. Takže výsledek? Méně cukru, více zdravých zubů a lepší zdraví.

Proč špatné ústní hygieny vedou k zubnímu kazu?

Teď je tady něco, co možná neznáte. Špatná ústní hygiena není jen zanedbávání čištění zubů. Jedná se o špatná ústní hygiena, když nečistíme zuby správně a pravidelně. Jaké jsou příznaky špatné ústní hygieny? Zuby pokryté bílým nebo žlutým povlakem, špatný dech a dásně, které krvácejí při čištění zubů. A teď mi dovolte, abych se s vámi podělila o jeden z mých příběhů.

Jednoho dne jsem byla skutečně unavená a rozhodla jsem se, že si raději půjdu lehnout, než abych si vyčistila zuby. O pár dní později jsem měla neustálý pocit nepohodlí v ústech a když jsem se podívala do zrcadla, poznala jsem, že mám zánět dásní. Byla to velmi nepříjemná zkušenost a od té doby si myji zuby poctivě dvakrát denně!

A konečně, genetika má také slovo v tvorbě zubního kazu

Genetika, ano, máme ji všechny a nikdy nevíme, co nám přinese další. Někteří lidé mají přirozeně silnou zubní sklovinu, která je odolnější vůči kyselinám produkovaným bakteriemi. Jiní mají kvalitní sliny, které dokážou neutralizovat tyto kyseliny a tím zabránit kazu. A některé z nás jsou geneticky náchylné k tvorbě zubního kazu. Není to smutné? Ale podívejte se na to takto, snažit se udržet vaše ústa čistá a zuby zdravé je stále lepší než nečinně přihlížet tomu, jak se zubní kaz rozmnožuje.

S námi všemi a naší touhou po znalosti a pochopení se můžeme bránit zubnímu kazu. Pravidelné čištění zubů, omezení cukru v naší stravě a pochopení naší genetiky jsou vždy prvními kroky k zdravějším zubům. A kdo ví? Možná jednoho dne najdeme lék na zubní kaz. Až se to stane, budu první, kdo ho oslaví se šálkem čaje (bez cukru, samozřejmě)!